شرکت سبدگردان اندیشه صبا

صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای صبا با نماد «نفیس»


ویژگی ها و مزایای صندوق:

قابل معامله(ETF) در بورس کالای ایران

قابلیت سرمایه گذاری با سرمایه اندک

پوشش ریسک تورم

نقدشوندگی بالا

حذف ریسک نگه داری فیزیکی طلا

اصالت سنجی سکه های طلا توسط کارشناسان خبره

برخورداری از معافیت مالیاتی

کارمزد معاملاتی اندک

معرفی صندوق

صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای صبا(ETF)، از نوع صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سپرده کالایی است که با نماد «نفیس» در بازار معامله می شود. این صندوق ها موظف به سرمایه گذاری حداقل 70% از کل دارایی های خود در گواهی سپرده سکه طلا هستند؛ لذا بازدهی صندوق‌های مذکور به قیمت اونس جهانی و نرخ روز ارز وابسته است. از این رو، نمی توان تاثیر تحولات اقتصادی و سیاسی بر قیمت طلا و ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها را انکار کرد. با این حال بررسی داده ها نشان می‌دهد برآیند نوسانات بلندمدت در این بازار مثبت و سرمایه‌گذاری در آن سودآور بوده است.

سرمایه گذاری در صندوق های طلا مناسب آن دسته از سرمایه گذارانی است که می خواهند در عین ریسک گریز بودن، طیف گسترده ای از دارایی های مبتنی بر طلا را در پرتفوی خود جای دهند. لازم به ذکر است سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا و خرید و فروش نماد این صندوق‌ها، مستلزم داشتن کد بورسی است و تمام کسانی که در کارگزاری‌ها به صورت آنلاین معامله انجام می‌دهند، امکان خرید و فروش نماد صندوق‌های طلا را نیز دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت صندوق به آدرس nafis.sabaamc.ir مراجعه نمایید.

ارکان صندوق
ردیف نام رکن صندوق سمت در صندوق
1 مدیرصندوق شرکت سبدگردان اندیشه صبا (سهامی خاص)
2 بازارگردان صندوق اختصاصی بازارگردانی صبا گستر نفت و گاز تأمین
3 متولی مؤسسه حسابرسی بهراد مشار
4 حسابرس مؤسسه حسابرسی رازدار
حد نصاب سرمایه گذاری صندوق

حداقل و حداکثر حد نصاب سرمایه گذاری در صندوق های مبتنی بر طلا به شرح جدول زیر است:

ردیف موضوع سرمایه گذاری توضیحات
1 گواهی سپرده کالایی سکه طلا حداقل 70% از ارزش کل دارایی های صندوق
2 اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا حداکثر 20% از ارزش کل دارایی های صندوق
2-1 تعهد خالص موقعیت های بدون پوشش در قراردادهای مشتقه مبتنی بر سکه طلا حداکثر 5% از ارزش کل دارایی های صندوق در زمان اتخاذ موقعیت
2-2 اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سکه طلا حداکثر 5% از ارزش کل دارایی های صندوقنحوه سرمایه گذاری در صندوق نفیسجهت ثبت نام غیرحضوری و دریافت کد آنلاین می توانید از خدمات کارگزاری صبا تامین sbehraz.ir استفاده نمائید.


مزایای سرمایه گذاری در صندوق طلای نفیس


بازار طلا از گذشته یکی از محبوب ترین بازارها برای سرمایه گذاری بوده است و صندوق های طلا نیز با ایجاد امکان یک سرمایه گذاری امن و سودآور حتی با سرمایه های اندک در این بازار، بهترین جایگزین برای خرید فیزیکی طلا و سکه محسوب می شوند.

1. سپر تورمی

روند صعودی طلا در بلندمدت و هم چنین حفظ ارزش پول در برابر تورم از مهم ترین دلایل توجه سرمایه-گذاران به این بازار محسوب می شود. لذا با توجه به توانایی طلا در حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم، قرار دادن این صندوق ها در سبد سرمایه گذاری برای همه فعالان بازار سرمایه گزینه مناسبی است.

2. قابلیت سرمایه گذاری با سرمایه اندک

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا 500 هزار تومان است که به سرمایه-گذار این امکان را می دهد تا با مبالغ اندک نیز از نوسانات قیمت طلا منتفع شود. هم چنین در هنگام فروش نیز نیاز نیست مبلغی معادل یک سکه ی کامل طلا فروخته شود بلکه می توان تنها به مقدار مبلغ مورد نیاز، اوراق را به فروش رساند.

3. کسب بازدهی مشابه سکه و طلای فیزیکی

مدیریت حرفه ای دارایی های صندوق طلا می تواند در بلندمدت بازدهی بیشتری نسبت به سکه و طلای فیزیکی ایجاد کند. در واقع ساز و کار این صندوق ها بدین شکل است که مدیران صندوق در زمان رونق بازار طلا می توانند تا 100درصد منابع در اختیار را به سرمایه گذاری در سکه طلا و اوارق مشتقه مبتنی بر آن اختصاص دهند و در زمان رکود نیز می توانند درصد سرمایه گذاری در سکه طلا را تا 70% کاهش داده و 30% باقی مانده را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص دهند و بدین ترتیب ریسک سرمایه گذاری تا حد زیادی کاهش می یابد.

4. حذف ریسک های خرید و نگه داری فیزیکی طلا

سرمایه گذاری الکترونیکی در صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا، ریسک سرقت، نگه داری، کلاهبرداری، و هم چنین مشکلات ذخیره سازی طلای فیزیکی را به طور کامل از بین می برد. در واقع اصالت سکه های طلا در صندوق های مبتنی بر طلا، از طریق کارشناسان خبره بررسی می شود و امکان کلاهبرداری و تقلب از این طریق از بین می رود.

5. کارمزد معاملاتی اندک

علی رغم کارمزد قابل توجه معاملات فیزیکی طلا، کارمزد صدور و ابطال صندوق‌های طلا بسیار ناچیز و حداکثر 0.2% است.

6. نقدشوندگی مطلوب

واحدهای صندوق های طلا به دلیل وجود بازارگردان از نقدشوندگی بالایی برخوردارند و می توان به راحتی واحدها را به پول نقد تبدیل کرد. به این صورت که بازارگردان با تنظیم عرضه و تقاضا، معاملات را کنترل می‌کند تا همواره طرف معاملاتی مطمئن وجود داشته باشد و تفاوت نرخ عرضه و تقاضا به کمترین میزان خود برسد.

7. خرید و فروش آنلاین و راحت

از آن جایی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا به صورت خرید واحد است و قیمت هر واحد بسیار کمتر از قیمت یک سکه طلاست، سرمایه‌گذاران می‌توانند در مواقعی که نیاز به پول نقد دارند، هر تعداد واحدی که می‌خواهند بفروشند. درحالی که در فروش طلا و سکه فیزیکی، چنین امکانی وجود ندارد.

8. برخورداری از معافیت مالیاتی

علی رغم لزوم پرداخت مالیات در خرید و فروش فیزیکی طلا و سکه، صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری در طلا معاف از مالیات است.

ریسک های سرمایه گذاری در صندوق طلای نفیس

ریسک‌هایی که صندوق طلا را تهدید می‌کند، همان ریسک‌هایی است که قیمت طلای فیزیکی را تهدید می‌کند. البته قابل ذکر است که صندوق‌های طلا بخشی از منابع خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌ گذاری می‌کنند تا از این طریق ریسک خرید واحد صندوق نسبت‌ به طلای فیزیکی کاهش یابد. ولی باید در نظر داشته باشید که درنهایت بازدهی طلا و سکه فیزیکی تفاوت زیادی با صندوق طلا ندارد.

1. بازدهی همسو با طلای جهانی و نرخ ارز

بازدهی صندوق های طلا در ارتباط مستقیم با بازار طلای جهانی و ارز است و تحقق وقایع اقتصادی و سیاسی به نوبه خود می‌تواند در کاهش قیمت طلا نقش داشته باشد. از این رو، سرمایه گذاری در صندوق های مبتنی بر طلا روحیه ریسک پذیری نسبتا بالایی می طلبد. لذا این تصور که طلا یک دارایی پایدار است و نوسانات کمی دارد، غلط است و سرمایه گذاران باید دقت لازم را داشته باشند.

2. بدون تقسیم سود و بازدهی ثابت

برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا سود ثابت و تقسیمی ندارند.

تماس با ما

آدرس شرکت: خیابان ولیعصر، کوی ساعی دوم، طبقه نهم، واحدهای 31 تا 35

شماره تلفن شرکت: 02191021122سوالات متداول

همه صندوق های سرمایه گذاری از جمله صندوق نفیس تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هستند. این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان اندیشه صبا فعالیت می کند.

صندوق نفیس از تاریخ 12/06/1401 فعالیت خود را آغاز کرد و این صندوق با شماره 12012 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.

صندوق نفیس(ETF) یک صندوق سرمایه¬گذاری مبتنی بر سپرده سکه طلا است و واحدهای آن به صورت آنلاین، از طریق سامانه معاملاتی و با نماد "نفیس" خرید و فروش می شود.

مدیریت این صندوق توسط گروهی از افراد با تجربه و متخصص بازار سرمایه انجام می شود. صندوق سرمایه گذاری نفیس مناسب افرادی است که سرمایه گذاری در طلا را همچنان یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری می دانند و در عین ریسک گریز بودن، طیف گسترده ای از دارایی های مبتنی بر طلا را در پرتفوی خود جای می دهند. صندوق طلای نفیس به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که با هر میزان سرمایه به راحتی طلا بخرند و نگران امنیت آن نباشند.

صندوق نفیس تقسیم سود دوره ای ندارد و سود دارندگان واحدها از محل افزایش ارزش دارایی های صندوق می باشد.

بله. سرمایه گذاری در صندوق نفیس و خرید و فروش واحدهای آن مستلزم ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی است، چراکه صندوق نفیس از نوع قابل معامله است و واحدهای آن به راحتی از طریق سامانه های معاملاتی خرید و فروش می شود.

تغییرات ارزش واحدهای این صندوق متاثر از تغییرات قیمت سکه است که تغییر قیمت سکه نیز وابسته به تغییرات قیمت جهانی طلا و نرخ ارز می باشد. به دلیل ترکیب دارایی مجاز صندوق سرمایه گذاری نفیس که عمدتا متشکل از سکه طلاست، بازدهی صندوق همسو با بازدهی طلا در بازار فیزیکی می باشد. اما به دلیل وجود امکان سرمایه گذاری در ابزارهای مشتقه و اهرمی، در مواردی ممکن است بازدهی صندوق نفیس به نرخ هایی فراتر از بازدهی سکه طلا هم برسد.

از آنجا که سرمایه گذاری در شمش طلا و سکه طلا جزو سرمایه‌گذاری های پرریسک به شمار می‌رود، سرمایه گذاری در صندوق نفیس نیز ریسک بالایی دارد. با توجه به ترکیب دارایی‌های این صندوق، بازدهی این صندوق نیز بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر بازدهی سکه طلا، شمش طلا و اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا و شمش طلا قرار دارد. جهت مشاهده بازدهی صندوق نفیس می‌توانید به سایت صندوق نفیس به آدرس nafis.sabaamc.ir مراجعه کنید و از قسمت گزارش‌های صندوق، بازدهی دوره¬ای را به توجه به تاریخی که مد نظر دارید، بررسی نمایید.

مدیر صندوق ملزم است حداقل 70 درصد از دارایی های صندوق را در گواهی سکه طلا سرمایه¬گذاری کند و 20 درصد از دارایی صندوق را نیز می تواند در ابزارهای مشتقه مرتبط با سکه از جمله قرارداد آتی سکه یا قرارداد اختیار معامله سکه سرمایه گذاری کند.

تمامی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله ملزم به برخورداری از رکن بازارگردان هستند.

ارزش اسمی هر واحد سرمایه گذاری معادل 10.000 ریال است .

خیر. طبق تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، درآمد صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات می باشد .

قابلیت سرمایه گذاری با سرمایه اندک
نقدشوندگی بالا
حذف ریسک نگهداری فیزیکی طلا
اصالت سنجی سکه های طلا توسط کارشناسان خبره
برخورداری از معافیت مالیاتی
کارمزد معاملاتی اندک

پس از ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی، می¬توان به سامانه معاملاتی مراجعه، نماد "نفیس" را جست¬وجو و تعداد واحد مورد نظر را خریداری کرد.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق نفیس 500 هزار تومان است.

حسابرس و متولی صندوق همه فعالیت ها را رصد می کنند تا دقیقا مطابق قوانین و مقررات و اساسنامه و امیدنامه صندوق باشد .

بله. دارایی هر فرد در صندوق های سرمایه گذاری، همچون حساب های بانکی و سایر موارد جزء اموال اوست و در صورت فوت با طی کردن پروسه انحصار وراثت قابل انتقال به وراث است .

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی صندوق نفیس به آدرس nafis.sabaamc.ir مراجعه کنید. تمامی جزئیات و اطلاعات این صندوق از جمله امیدنامه و اساسنامه، هزینه‌های صندوق و… توسط سایت رسمی آن در اختیار همگان قرار می‌گیرد.