صندوق مشترک صبا

صندوق سرمایه گذاری سهامی مشترک صبا


ویژگی ها و مزایای صندوق:

بازدهی مثبت در بلندمدت

حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم

برخورداری از تیم متخصص تحلیل بازار سرمایه

نقدشوندگی بالا و آسان

صرفه جویی در هزینه

معرفی صندوق

صندوق سرمایه گذاری مشترک صبا که از 27/11/1388 فعالیت خود را آغاز کرده است، از نوع صندوق های سهامی غیر قابل معامله می باشد و تحت مدیریت شرکت سبدگردان اندیشه صبا به صورت صدور و ابطالی معامله می شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی موظف به سرمایه‌گذاری حداقل 70 % از دارایی‌های خود در سهام و حق تقدم سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران می‌باشند، لذا از ریسک بالایی برخوردارند.

سرمایه گذاری در صندوق های سهامی مناسب آن دسته از سرمایه گذارانی است که از ریسک پذیری بالایی برخوردارند و به دنبال کسب بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای موازی هستند. لازم به ذکر است سرمایه-گذاری در صندوق های غیر قابل معامله، به صورت صدور و ابطالی است و خرید و فروش واحدهای این صندوق ها، از طریق سایت صندوق‌ به آدرس fund.sabaamc.ir انجام می پذیرد.

ارکان صندوق
ردیف نام رکن صندوق سمت در صندوق
1 شرکت سبدگردان اندیشه صبا (سهامی خاص) مدیر صندوق
2 موسسه حسابرسی شهود امین متولی صندوق
3 موسسه حسابرسی دش و همکاران حسابرس صندوق
حد نصاب سرمایه گذاری صندوق

حداقل و حداکثر حد نصاب سرمایه گذاری در صندوق های سهامی به شرح جدول زیر است:

ردیف موضوع سرمایه گذاری توضیحات
1 سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، سهام قابل معامله در بازار پایه فرابورس ایران و حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام آن ها و واحدهای سرمایه گذاری «صندوق های سرمایه گذاری غیر از اوراق بهادار» ثبت شده نزد سازمان حداقل 70% از کل دارایی های صندوق
2 گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده نزد یکی از بورس ها حداکثر 5% از کل دارایی های صندوق
3 گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی حداکثر 15% از کل دارایی های صندوق
4 اوراق بهادار با درآمد ثابت بدون ضامن و با رتبه اعتباری قابل قبول حداکثر 15 درصد از ارزش کل دارایی های صندوق و مشروط بر این که حداکثر 5 درصد از کل دارایی های صندوق، در اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر سرمایه گذاری گردد.نحوه سرمایه گذاری در صندوق مشترک صبا
مزایای سرمایه گذاری در صندوق مشترک صبا

بازدهی مثبت در بلندمدت

علی رغم ذات نوسانی بازار سرمایه، بازدهی بلندمدت مورد انتظار سرمایه گذاری در این بازار مثبت است. در نتیجه صندوق سهامی مشترک صبا برای افرادی که می‌خواهند به صورت بلندمدت در بازار سرمایه سرمایه-گذاری کنند و بازدهی قابل توجهی در مقایسه با بازارهای موازی کسب کنند، گزینه مناسبی است.

حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم

عمدتا سرمایه گذاری بلندمدت در صندوق‌های سهامی علاوه بر حفظ ارزش پول در برابر تورم، بازدهی قابل توجهی نیز در مقایسه با بازارهای موازی برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد.

برخورداری از تیم متخصص تحلیل بازار سرمایه

صندوق مشترک صبا توسط تیمی حرفه ای متشکل از مدیران و تحلیل گران با تجربه مدیریت می شود و همواره سعی می کند با مدیریت حرفه ای سرمایه و بر اساس شرایط بازار، بازدهی بالاتری نسبت به شاخص کل به-دست آورد. اگرچه این صندوق سود تضمین شده ندارد، اما در بلندمدت توانسته عملکرد بهتری نسبت به شاخص کل از خود نشان دهد. به علاوه با سپردن سرمایه به تیم حرفه‌ای و متنوع سازی پرتفوی، ریسک نسبت به سرمایه گذاری مستقیم تا حد زیادی کاهش می یابد.

نقدشوندگی بالا و آسان

با وجود این که صندوق های سهامی اکثر دارایی های خود را در بازار سهام سرمایه گذاری می کنند، امکان تشکیل صف های فروش طولانی در صندوق های سهامی وجود ندارد و سرمایه گذاران می توانند به راحتی سرمایه خود را از صندوق خارج کرده و به وجه نقد تبدیل کنند.

صرفه جویی در هزینه

صندوق سهامی مشترک صبا این امکان را به سرمایه گذار می دهد که با سرمایه کوچک و بدون نیاز به مبالغ زیاد، سهام شرکت های مختلف را در پرتفوی خود داشته باشد. ویژگی دیگر این صندوق صرفه جویی در مقیاس است که با افزایش اندازه صندوق، کارمزد معاملات در واحدهای بیشتری از صندوق تقسیم می شود و در نتیجه هزینه های پرداختی سرمایه گذاران کمتر خواهد شد. این ویژگی در خرید مستقیم سهام وجود ندارد و خرید و فروش سهام، کارمزد و مالیات را در پی خواهد داشت.

معایب سرمایه گذاری در صندوق مشترک صبا


ریسک نسبتا بالا

به طور کلی ریسک و بازده با یک دیگر رابطه مستقیم دارند و افراد همیشه نسبت به میزان ریسک سرمایه-گذاری خود توقع سودآوری دارند. این نوع از صندوق‌ها نسبت به سایر صندوق‌ها دارای ریسک بیشتری هستند و در نتیجه بازده مورد انتظار آن نیز بیشتر می‌باشد.

غیر قابل معامله بودن

واحدهای صندوق مشترک صبا غیر قابل معامله و به صورت صدور و ابطالی است. لذا اطلاعات مربوط به صندوق با یک روز تاخیر در سایت منتشر می شود در حالی که اطلاعات صندوق های قابل معامله به صورت مرتب به روزرسانی می شود.


پرسش های متداول صندوق سهامی مشترک صبا

همه صندوق های سرمایه گذاری از جمله صندوق مشترک صبا تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هستند. این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان اندیشه صبا فعالیت می کند.

صندوق مشترک صبا در تاریخ 1388/11/27 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند 20 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال 1384، فعالیت خود را آغاز کرد.

صندوق مشترک صبا یک صندوق سرمایه گذاری سهامی است که واحدهای آن به صورت صدور و ابطالی خرید و فروش می شود.

سرمایه گذاری در صندوق های سهامی مناسب آن دسته از سرمایه گذارانی است که از ریسک پذیری بالایی برخوردارند و به دنبال کسب بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای موازی هستند. البته مدیریت این صندوق توسط گروهی از افراد با تجربه و متخصص بازار سرمایه انجام می شود لذا سرمایه گذاری در این صندوق نیاز به صرف زمان و دانش تخصصی ندارد.

بازده صندوق مشترک صبا بر اساس اختلاف قیمت خرید و فروش هر واحد صندوق محاسبه می شود. لذا سرمایه گذار می تواند این بازده را هر روز در حساب کاربری خود در سایت صندوق مشاهده و عملکرد آن را به صورت روزانه ارزیابی کند.

صندوق مشترک صبا تقسیم سود دوره ای ندارد.

خیر. هر نام کاربری و کلمه عبور منحصر به یک فرد و متعلق به یک کد ملی یا شناسه ملی خاص است که صرفا به یک حساب بانکی متصل می شود. بنابراین امکان ایجاد یک حساب کاربری برای دو نفر وجود ندارد .

ارزش اسمی هر واحد سرمایه گذاری معادل 10،000 ریال است .

خیر. طبق تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، درآمد صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات می باشد .

صندوق های سرمایه گذاری سهامی موظف به سرمایه گذاری حداقل 70 % از دارایی های خود در سهام و حق تقدم سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران می باشند، لذا از ریسک بالایی برخوردارند. با توجه به رابطه ریسک با بازده انتظاری، انتظار می رود بازدهی صندوق های سهامی به مراتب از سایر صندوق ها بالاتر باشد و ریسک تورم را کامل پوشش دهد.

از دو روش می توان در صندوق سرمایه گذاری مشترک صبا ثبت نام کرد:

• مراجعه به سایت سیگنال و انتخاب صندوق مشترک صبا از قسمت صندوق ها:

مراجعه به سایت sabafund.irasam.ir و تکمیل ثبت نام و پروفایل

• مراجعه به سایت صندوق مشترک صبا:

مراجعه به سایت fund.sabaamc.ir و تکمیل ثبت نام و پروفایل

حداقل واحد قابل خریداری در صندوق سرمایه گذاری یک واحد است .

زمانی که اقدام به صدور می کنید، مبلغ مورد نظر شما برای سرمایه گذاری در صندوق تقسیم بر نرخ روزِ کاری بعد از ارائه درخواست می شود و صندوق تعدادی واحد برای شما خریداری می کند که بخشی از مبلغ شما باقی می ماند و صندوق نمی تواند با آن یک واحد کامل برای شما خریداری کند. لذا این مبلغ(تتمه) 2 روزِ کاری بعد از ارائه درخواست به حساب سرمایه گذار واریز می شود.

تتمه ابطال: در صورتی که قبل از ساعت 11 ظهر اقدام به ابطال کنید، مبلغ ارزش اسمی در همان روز کاری و تتمه ابطال(مابه التفاوت NAV ابطال با ارزش اسمی) 1 روز کاری بعد واریز خواهد شد. اما در صورتی که بعد از ساعت 11 ظهر درخواست ابطال بدهید، ارزش اسمی 1 روز کاری و تتمه 2 روزِ کاری بعد، به حسابتان واریز می گردد. لازم به ذکر است پنج شنبه ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی شود.

بعد از ورود به حساب کاربری در قسمت ابطال تعداد واحد درخواستی ثبت شود. چنان چه پس از ثبت ابطال کد اعتبارسنجی ابطال ارسال نشد، با یک فاصله زمانی مجدد درخواست دهید.

در صورت ابطال واحد مبلغ اسمی در پایان روزکاری بعد از ثبت درخواست و مبلغ سود روزشمار در پایان روزکاری بعدی واریز خواهد شد. مبلغ اسمی و سود روزشمار درخواست های ابطال ثبت شده در روزهای چهارشنبه، شنبه واریز خواهد شد.

بله. دارایی هر فرد در صندوق های سرمایه گذاری، همچون حساب های بانکی و سایر موارد جزء اموال اوست و در صورت فوت با طی کردن پروسه انحصار وراثت قابل انتقال به وراث است .

در برخی مقاطع زمانی به دلایلی ممکن است آخرین قیمت اعلام شده در تابلوی معاملاتی بعضی از اوراق موجود در پرتفوی صندوق نشان دهنده قیمت ذاتی و منصفانه نباشد؛ لذا به مدیر صندوق این اختیار داده شده است که در چارچوب دستورالعمل مربوطه، بتواند در شرایط مشخص شده قیمت برخی اوراق موجود در سبد سرمایه گذاری را تا حدودی تعدیل کند. NAV آماری تنها یک مبنای مقایسه ای است و در آن آخرین قیمت تابلوی معاملاتی(بدون اعمال تعدیل مدیر) منظور شده است. بنابراین، در شرایطی که مدیر هیچ یک از قیمت های سهام موجود در سبد سرمایه گذاری صندوق را تعدیل نکرده باشد، NAV آماری و ابطال اعداد واحدی را نشان می دهند .