شرکت سبدگردان اندیشه صبا

صندوق سرمایه‌گذاری مختص اوراق دولتی "بازده پایه بازار صبا" با نماد «دیبا»

 
ویژگی ها و مزایای صندوق:

قابل معامله(ETF) در بورس تهران

بازدهی بیشتر نسبت به سپرده بانکی

سود روزشمار و بدون نرخ شکست

ریسک نکول نزدیک به صفر

عدم سرمایه‌گذاری صندوق در سهام

قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک

نقدشوندگی بالا

برخورداری از معافیت مالیاتی

کارمزد معاملاتی اندک

معرفی صندوق

صندوق سرمایه‌گذاری مختص اوراق دولتی بازده پایه بازار صبا(ETF)، از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت است که با نماد «دیبا» در بازار معامله خواهد شد. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری حداقل 75% از کل دارایی‌های خود در اوراق بهادار با درآمد ثابت منتشره توسط دولت و اسناد خزانه اسلامی هستند. هم‌چنین لازم به ذکر است که صندوق اوراق دولتی اجازه سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها را ندارد. لذا بازدهی صندوق‌های مذکور تحت تاثیر نوسانات بازار سرمایه قرار نخواهد گرفت و کمترین ریسک را در میان صندوق‌های درآمد ثابت خواهد داشت.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ بازده پایه بازار صبا «دیبا» مناسب آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند در عین ریسک‌گریز بودن، بازدهی به مراتب بالاتری نسبت به سپرده بانکی داشته باشند. لازم به ذکر است سرمایه‌گذاری در صندوق بازده پایه بازار صبا‌ «دیبا»‌، مستلزم داشتن کد بورسی است و تمام کسانی که در کارگزاری‌ها به صورت آنلاین معامله انجام می‌دهند، امکان خرید و فروش واحدهای این صندوق را خواهند داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به diba.sabaamc.ir مراجعه نمائید.

 
ارکان صندوق «دیبا»
ردیف نام رکن صندوق سمت در صندوق
1 مدیرصندوق شرکت سبدگردان اندیشه صبا (سهامی خاص)
2 موسس شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین(سهامی عام)
3 بازارگردان صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی صبا گستر نفت و گاز تأمین
4 متولی مؤسسه حسابرسی بهراد مشار
5 حسابرس مؤسسه حسابرسی ایران مشهود
حد نصاب ترکیب دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری «دیبا»
ردیف موضوع سرمایه گذاری توضیحات
1 اوراق بهادار با درآمد ثابت، اسناد خزانه اسلامی و گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی حداقل 95% از کل دارایی‌های صندوق
2 اوراق بهادار با درآمد ثابت منتشره توسط دولت، اسناد خزانه اسلامی حداقل 75% از کل دارایی‌های صندوق
3 اسناد خزانه اسلامی حداکثر 30% از کل دارایی‌های صندوق
4 سرمایه‌گذاری در سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت (به استثنای اوراق بهادار موضوع ردیف 2 این جدول) حداکثر 20% از کل دارایی‌های صندوق اوراق بهادار با درآمد ثابت بدون ضامن و با رتبه اعتباری قابل قبول حداکثر 15% از ارزش کل دارایی‌های صندوق مشروط به اینکه حداکثر 5% از کل دارایی‌های صندوق، در اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر سرمایه‌گذاری گردد.
5 گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی حداکثر 20% از کل دارایی‌های صندوق که در یک بانک بیش از 10% از کل دارایی‌ها قابل سپرده‌گذاری نیست.

 
 

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق «دیبا»

 

 

جهت ثبت نام غیرحضوری و دریافت کد آنلاین می‌توانید از خدمات کارگزاری صبا تامین استفاده نمائید.

 

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ «دیبا»

 
1. ریسک نکول نزدیک به صفر

صندوق دیبا با سرمایه‌گذاری حداقل 95% از دارایی‌های خود در اوراق بهادار با درآمد ثابت، اسناد خزانه اسلامی و گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی از حداقل ریسک نکول برخوردار است.

2. عدم سرمایه‌گذاری صندوق در سهام

از آن‌جایی‌که صندوق‌های مختص اوراق دولتی اجازه سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها را ندارند، از ریسک نوسانات بازار سرمایه در امان خواهند بود.

3. قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق‌ سرمایه‌گذاری دیبا، 500 هزار تومان است که به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد تا از مبالغ اندک نیز بازدهی کسب کنند.

4. شناسایی سود روزشمار

به دلیل مکانیزم صندوق دیبا در سوددهی روزشمار، سفارشات بازارگردان در تابلوی معاملات به گونه‌ای چیده می‌شود که هیچ‌گاه قیمت روز صندوق از قیمت دیروز آن کمتر نخواهد بود و در نتیجه ارزش واحدهای صندوق به‌صورت روزانه افزایش می‌یابد.

5. عدم جریمه در صورت برداشت زودهنگام مبلغ سرمایه‌گذاری

به جهت اطمینان خاطر سرمایه‌گذاران از نقدشوندگی صندوق، بازارگردان روزانه چندین برابر حجم مورد تایید سازمان بورس، سفارش خرید و فروش در تابلوی معاملات صندوق ایجاد می‌کند تا دارندگان واحدها در هر زمانی که تمایل داشتند، بدون نرخ شکست واحدهای خود را به بازارگردان فروخته و سود روزشمار دریافت نمایند. در نتیجه هیچ محدودیتی در جهت خرید و فروش روزانه واحدهای صندوق برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

6. کارمزد معاملاتی اندک

کارمزد معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در مقایسه با مبلغ سرمایه‌گذاری عدد بسیار ناچیزی است. کارمزد خرید یا فروش واحدهای صندوق‌ دیبا معادل 0،0001875 ارزش معامله می‌باشد که مجموع آن معادل 0.000375 ارزش معامله خواهد بود. قابل ذکر است بازارگردانی صندوق به‌گونه‌ای طراحی شده است که افزایش روزانه قیمت واحدهای صندوق، کارمزد معاملات واحدهای صندوق را در یک روز پوشش می‌دهد و از روز بعد از خرید، با فروش واحدهای صندوق به دارنده آن پس از کسر هزینه معامله نیز سود تعلق می‌گیرد.

7. نقدشوندگی مطلوب

واحدهای صندوق‌ دیبا به دلیل وجود بازارگردان از نقدشوندگی بالایی برخوردارند و می‌توان به راحتی واحدها را به پول نقد تبدیل کرد. به این صورت که بازارگردان با تنظیم عرضه و تقاضا، معاملات را کنترل می‌کند تا همواره طرف معاملاتی مطمئن وجود داشته باشد و تفاوت نرخ عرضه و تقاضا به کمترین میزان خود برسد.

8. خرید و فروش آنلاین و راحت

خرید و فروش واحدهای صندوق دیبا به راحتی و از طریق سامانه معاملاتی میسر خواهد بود.

9. سود معاف از مالیات

مطابق نامه شماره 212/200/ص سازمان امور مالیاتی کشور به سازمان بورس، سود سپرده‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و هم‌چنین سود سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها معاف از مالیات هستند.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌ «دیبا»

1. بدون تقسیم سود ماهیانه

برخی از صندوق‌های درآمد ثابت از جمله دیبا، تقسیم سود دوره‌ای ندارند و سود واحدها از محل افزایش ارزش دارایی‌های صندوق است. لذا افرادی که تمایل دارند ماهانه مبلغی تحت عنوان سود دریافت کنند، بهتر است سراغ سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت با تقسیم سود بروند.

2. بازدهی به مراتب کمتر از بازار سرمایه

در مقابل ریسک پایینی که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت دارد، نمی‌توان انتظار بازدهی بسیار بالایی از این صندوق‌ها داشت و بازدهی این صندوق‌ها صرفا از سپرده بانکی بالاتر است. از همین رو، گاهی سود حاصل از سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها حتی رشد تورم را هم پوشش نمی‌دهد. قابل ذکر است از آن‌جایی‌که این صندوق مجوز سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها را ندارد، قاعدتا بازدهی به مراتب کمتری نسبت به بازار سرمایه دارد.

تماس با ما

آدرس شرکت: خیابان ولیعصر، کوی ساعی دوم، طبقه نهم، واحدهای 31 تا 35

شماره تلفن شرکت: 02191021122

 

سوالات متداول

همه صندوق های سرمایه گذاری از جمله صندوق دیبا تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هستند. این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان اندیشه صبا فعالیت می کند.

صندوق دیبا از تاریخ 02/12/1401 فعالیت خود را آغاز کرد و این صندوق با شماره 12045 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.

صندوق بازده پایه بازار صبا(ETF) یک صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت است و واحدهای آن به صورت آنلاین، از طریق سامانه معاملاتی و با نماد "دیبا" خرید و فروش می شود.

مدیریت این صندوق توسط گروهی از افراد با تجربه و متخصص بازار سرمایه انجام می¬شود. از آن جایی که نرخ شکست این صندوق صفر می باشد، مناسب افراد ریسک گریز است و نیاز به صرف زمان و دانش تخصصی ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت diba.sabaamc.ir مراجعه نمایید.

صندوق دیبا تقسیم سود دوره¬ای ندارد و سود دارندگان واحدها از محل افزایش ارزش دارایی های صندوق می باشد.

بله. سرمایه گذاری در صندوق دیبا و خرید و فروش واحدهای آن مستلزم ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی است؛ چراکه صندوق دیبا از نوع قابل معامله است و واحدهای آن در بازار فرابورس ایران خرید و فروش می شود.

به واحدهای صندوق دیبا سود روزشمار تعلق می گیرد و نگهداری واحدهای صندوق در طی یک سال بازدهی بالاتری نسبت به سپرده بانکی خواهد داشت.

با توجه به حد نصاب سرمایه گذاری مقرر، این صندوق موظف به سرمایه گذاری حداقل 95% از دارایی های خود در اوراق بهادار با درآمد ثابت، اسناد خزانه اسلامی، گواهی سپرده بانکی، و سپرده بانکی می باشد، لذا ریسک بسیار اندکی دارند و بهترین جایگزین برای وجوه نقد و یا سپرده های بانکی است. صندوق درآمد ثابت دیبا هم¬چنین مجاز است حداقل 75% از دارایی های خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت منتشره توسط دولت و اسناد خزانه اسلامی سرمایه گذاری کند.

بله، سود واحدهای صندوق دیبا روزشمار و بدون نرخ شکست است.

تمامی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله ملزم به برخورداری از رکن بازارگردان هستند. به جهت اطمینان خاطر سرمایه گذاران از نقدشوندگی صندوق، بازارگردان روزانه چندین برابر حجم مورد تایید سازمان بورس، سفارش خرید و فروش در تابلوی معاملات صندوق ایجاد می کند تا دارندگان واحدها در هر زمانی که تمایل داشتند، بدون نرخ شکست واحدهای خود را به بازارگردان فروخته و سود روزشمار دریافت نمایند. در نتیجه هیچ محدودیتی در جهت خرید و فروش روزانه واحدهای صندوق برای سرمایه گذاران وجود ندارد .

با توجه به اینکه بخش بزرگی از وجوه صندوق در اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود، لذا سود این صندوق ها هیچگونه مغایرتی با اصول شرع ندارد و اوراق بهادار مذکور درطرح های عمرانی و تولیدی کشور مورد استفاده قرار می گیرند .

ارزش اسمی هر واحد سرمایه گذاری معادل 10.000 ریال است .

از لحاظ تئوری تفاوتی در زمان ورود به صندوق وجود ندارد. سرمایه گذار با خرید واحدهای صندوق کارمزد بسیار ناچیزی را می پردازد و بازارگردانی صندوق به گونه¬ای طراحی شده است که افزایش روزانه قیمت واحدهای صندوق، کارمزد معاملات واحدهای صندوق را در یک روز پوشش می دهد و از روز بعد از خرید، با فروش واحدهای صندوق به دارنده آن پس از کسر هزینه معامله نیز سود تعلق می گیرد.

خیر. طبق تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، درآمد صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات می باشد .

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت همواره سودی بالاتر از سود سپرده بلندمدت بانکی به سرمایه گذاران خود می دهند. از سوی دیگر، چنانچه بخواهید قبل از سررسید، سپرده خود را برداشت کنید نرخ اعلام شده دچار شکست می شود، در حالی که صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، نرخ شکست ندارند و سرمایه گذار متناسب با روزهای حضور خود در صندوق، سود کسب خواهد کرد.

پس از ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی، می توان به سامانه معاملاتی مراجعه، نماد "دیبا" را جست وجو و تعداد واحد مورد نظر را خریداری کرد.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق دیبا به اندازه یک واحد است.

حسابرس و متولی صندوق همه فعالیت ها را رصد می کنند تا دقیقا مطابق قوانین و مقررات و اساسنامه و امیدنامه صندوق باشد.

بله. دارایی هر فرد در صندوق های سرمایه گذاری، همچون حساب های بانکی و سایر موارد جزء اموال اوست و در صورت فوت با طی کردن پروسه انحصار وراثت قابل انتقال به وراث است.