صندوق اوصتا

صندوق با درآمد ثابت اندیشه ورزان صبا تأمین با نماد «اوصتا»

سود روزشمار با نماد "اوصتا"

ویژگی ها و مزایای صندوق:

قابل معامله(ETF) در بازار فرابورس ایران

ریسک پایین

نقدشوندگی بالا

بازدهی بیشتر نسبت به سپرده بانکی

سود روزشمار و بدون نرخ شکست

معاف از مالیات

هزینه اندک معاملات

امکان سرمایه گذاری با سرمایه اندک

معرفی صندوق

صندوق اندیشه ورزان صبا تامین که از 07/11/1397 فعالیت خود را آغاز کرده است، از نوع صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله(ETF) می باشد که با نماد «اوصتا« در بازار فرابورس ایران معامله می شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موظف به سرمایه‌گذاری حداقل 75 % از دارایی‌های خود در اوراق بدهی و سپرده های بانکی می‌باشند، لذا ریسک بسیار اندکی دارند و بهترین جایگزین برای وجوه نقد و یا حساب های جاری بانکی می باشند. خالص ارزش دارایی های صندوق اوصتا 33 هزار میلیارد ریال است و سود دارندگان واحدهای اوصتا از محل افزایش ارزش دارایی های صندوق می باشد؛ لذا تقسیم سود دوره ای اتفاق نمی افتد. سرمایه گذاران با حضور رکن بازارگردان فعال در هر لحظه از ساعات معاملات بازار می توانند واحدهای اوصتا را خریداری نمایند یا به فروش برسانند.

سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت مناسب آن دسته از سرمایه گذارانی است که می خواهند در عین ریسک گریز بودن، سودی بیشتر از سپرده های بانکی داشته باشند. لازم به ذکر است سرمایه گذاری در صندوق-های قابل معامله و خرید و فروش نماد این صندوق ها، مستلزم داشتن کد بورسی است و تمام کسانی که در کارگزاری ها به صورت آنلاین معامله انجام می دهند، امکان خرید و فروش نماد صندوق های قابل معامله را نیز دارند.جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت sast.sabaamc.ir مراجعه کنید.

ارکان صندوق
ردیف نام رکن صندوق سمت در صندوق
1 مدیرصندوق شرکت سبدگردان اندیشه صبا (سهامی خاص)
2 بازارگردان صندوق سرمایه گذاری صبا گستر نفت و گاز تامین
3 متولی موسسه حسابرسی هوشیار بهمند
4 حسابرس موسسه حسابرسی دش و همکاران
حد نصاب سرمایه گذاری صندوق

حداقل و حداکثر حد نصاب سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت به شرح جدول زیر است:

ردیف موضوع سرمایه گذاری توضیحات
1 اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی حداقل 75% از کل دارایی های صندوق
2 سهام، حق تقدم، سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و واحدهای صندوق های سرمایه گذاری حداقل 15% و حداکثر 25% از کل دارایی های صندوق
3 واحدهای سرمایه گذاری " صندوق های سرمایه گذاری" حداکثر 5% از کل دارایی های صندوق و تا سقف 30% از تعداد واحدهای صندوق سرمایه پذیر که نزد سرمایه گذاران است.نحوه سرمایه گذاری در صندوق اوصتاجهت ثبت نام غیرحضوری و دریافت کد آنلاین می توانید از خدمات کارگزاری صبا تامین sbehraz.ir استفاده نمائید.


مزایای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت اوصتا

شناسایی سود روزشمار

به دلیل مکانیزم صندوق اندیشه ورزان صبا تامین در سوددهی روز شمار، سفارشات بازارگردان در تابلوی معاملات به گونه ای چیده می شود که هیچ گاه قیمت روز صندوق از قیمت دیروز آن کمتر نخواهد بود و در نتیجه ارزش واحدهای صندوق به صورت روزانه افزایش می یابد. بازده تاریخی صندوق در مقایسه با سپرده 20% بانکی در جدول زیر قابل مشاهده می باشد:

بازده موثر 1398 1399 1400 از آغاز فعالیت
صندوق اندیشه ورزان صبا تامین 25،7% 25،4% 20،5% 24،3%
سپرده بانکی 20% 21،9% 21،9% 21،9% 21،9%
عدم جریمه در صورت برداشت زودهنگام مبلغ سرمایه‌گذاری

به جهت اطمینان خاطر سرمایه گذاران از نقدشوندگی صندوق، بازارگردان روزانه چندین برابر حجم مورد تایید سازمان بورس، سفارش خرید و فروش در تابلوی معاملات صندوق ایجاد می کند تا دارندگان واحدها در هر زمانی که تمایل داشتند، بدون نرخ شکست واحدهای خود را به بازارگردان فروخته و سود روزشمار دریافت نمایند. در نتیجه هیچ محدودیتی در جهت خرید و فروش روزانه واحدهای صندوق برای سرمایه گذاران وجود ندارد.

هزینه اندک معاملات

هزینه معاملات صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مقایسه با مبلغ سرمایه گذاری عدد بسیار ناچیزی است. کل کارمزد خرید و یا فروش صندوق ها 0،0001875 ارزش معامله می باشد که البته سقف 180 میلیون ریال نیز در مجموع برای آن در نظر گرفته شده است. برای مثال هنگام خرید واحدهای اوصتا به مبلغ 100 میلیارد ریال، کل هزینه معامله تقریبا 18 میلیون ریال می باشد. هرچند بازارگردانی صندوق نیز به گونه ای طراحی شده است که افزایش روزانه قیمت واحدهای صندوق، کارمزد معاملات واحدهای صندوق را در یک روز پوشش می دهد و از روز بعد از خرید، با فروش واحدهای صندوق به دارنده آن پس از کسر هزینه معامله نیز سود تعلق می گیرد.

بازدهی 24.3% (معادل سود سپرده بانکی) از آغاز فعالیت به صورت سالانه

صندوق اندیشه ورزان صبا تامین از روز تاسیس نسبت به سپرده بانکی عملکرد بسیار بهتری داشته است.

کسب بازدهی از طریق افزایش ارزش واحدهای صندوق

سود دارندگان واحدهای اوصتا از افزایش ارزش دارایی های صندوق ناشی می شود و تقسیم سود بین دارندگان اتفاق نمی افتد. برای مثال اگر فردی در تاریخ 21/02/1401 قصد سرمایه گذاری در صندوق اوصتا داشت، هر واحد صندوق را به مبلغ 22،550 ریال خریداری می نمود و اگر در تاریخ 22/03/1401 قصد فروش واحدهای خود را داشت، هر واحد صندوق را به مبلغ 22،989 ریال به فروش می رساند و از تفاوت ارزش هر واحد صندوق سود کسب می نمود.

نقد شوندگی سریع در یک روز کاری

تسویه معاملات در واحدهای صندوق با درآمد ثابت قابل معامله یک روز کاری و به اصطلاح T+1 می باشد. بدین معنی که در صورت فروش واحدهای صندوق، در روز کاری بعد مبلغ فروش به حساب بانک فروشنده واریز می گردد.

سود معاف از مالیات

مطابق نامه شماره 212/200/ص سازمان امور مالیاتی کشور به سازمان بورس، سود سپرده‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و هم چنین سود سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها معاف از مالیات هستند.

معایب سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت اوصتا

بدون تقسیم سود ماهانه

برخی از صندوق های درآمد ثابت از جمله اوصتا، تقسیم سود دوره ای ندارند و سود واحدها از محل افزایش ارزش دارایی های صندوق است. لذا افرادی که تمایل دارند ماهانه مبلغی تحت عنوان سود دریافت کنند، به سراغ سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت با تقسیم سود می روند.

بازدهی به مراتب کمتر از بازار سرمایه

در مقابل ریسک پایینی که سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت دارد، نمی توان انتظار بازدهی بسیار بالایی از این صندوق ها داشت و بازدهی این صندوق ها صرفا از سپرده بانکی بالاتر است. از همین رو، گاهی سود حاصل از سرمایه گذاری در این صندوق ها حتی رشد تورم را هم پوشش نمی دهد.


پرسش های متداول صندوق درآمد ثابت اوصتا

همه صندوق های سرمایه گذاری از جمله صندوق اوصتا تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هستند. این صندوق تحت مدیریت شرکت سبدگردان اندیشه صبا فعالیت می کند.

صندوق اوصتا از تاریخ 1397/11/07 فعالیت خود را آغاز کرد و این صندوق با شماره ۱۱۱۵۸۸ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.

صندوق اندیشه ورزان صبا تامین(ETF) یک صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت است و واحدهای آن به صورت آنلاین، از طریق سامانه معاملاتی و با نماد "اوصتا" خرید و فروش می شود.

مدیریت این صندوق توسط گروهی از افراد با تجربه و متخصص بازار سرمایه انجام می شود. بنابراین سرمایه گذاری در این صندوق مناسب تمام سرمایه گذاران با درجات ریسک پذیری متفاوت است و نیاز به صرف زمان و دانش تخصصی ندارد.

صندوق اوصتا تقسیم سود دوره ای ندارد و سود دارندگان واحدها از محل افزایش ارزش دارایی های صندوق می باشد.

بله. سرمایه گذاری در صندوق اوصتا و خرید و فروش واحدهای آن مستلزم ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی است، چراکه صندوق اوصتا از نوع قابل معامله است و واحدهای آن در بازار فرابورس ایران خرید و فروش می شود.

به واحدهای صندوق اوصتا سود روزشمار تعلق می گیرد و نگه داری واحدهای صندوق در طی یک سال بازدهی بالاتری نسبت به سپرده بانکی خواهد داشت.

با توجه به حد نصاب سرمایه گذاری مقرر، این صندوق موظف به سرمایه گذاری حداقل 75 % از دارایی های خود در اوراق بدهی و سپرده های بانکی می باشد، لذا ریسک بسیار اندکی دارند و بهترین جایگزین برای وجوه نقد و یا سپرده های بانکی است. صندوق درآمد ثابت اوصتا هم چنین مجاز است 15% الی 25% از دارایی های خود را در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و واحدهای صندوق ها، سرمایه گذاری کند.

بله. سود واحدهای صندوق اوصتا روزشمار و بدون نرخ شکست است.

تمامی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله ملزم به برخورداری از رکن بازارگردان هستند. به جهت اطمینان خاطر سرمایه گذاران از نقدشوندگی صندوق، بازارگردان روزانه چندین برابر حجم مورد تایید سازمان بورس، سفارش خرید و فروش در تابلوی معاملات صندوق ایجاد میکند تا دارندگان واحدها در هر زمانی که تمایل داشتند، بدون نرخ شکست واحدهای خود را به بازارگردان فروخته و سود روزشمار دریافت نمایند. در نتیجه هیچ محدودیتی در جهت خرید و فروش روزانه واحدهای صندوق برای سرمایه گذاران وجود ندارد .

با توجه به این که بخش بزرگی از وجوه صندوق در اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود، لذا سود این صندوق ها هیچ گونه مغایرتی با اصول شرع ندارد و اوراق بهادار مذکور درطرح های عمرانی و تولیدی کشور مورد استفاده قرار می گیرند .

ارزش اسمی هر واحد سرمایه گذاری معادل 10.000 ریال است .

از لحاظ تئوری تفاوتی در زمان ورود به صندوق وجود ندارد. سرمایه گذار با خرید واحدهای صندوق کارمزد بسیار ناچیزی را می پردازد و بازارگردانی صندوق به گونه ای طراحی شده است که افزایش روزانه قیمت واحدهای صندوق، کارمزد معاملات واحدهای صندوق را در یک روز پوشش می دهد و از روز بعد از خرید، با فروش واحدهای صندوق به دارنده آن پس از کسر هزینه معامله نیز سود تعلق می گیرد.

خیر. طبق تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، درآمد صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات می باشد .

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت همواره سودی بالاتر از سود سپرده بلندمدت بانکی به سرمایه گذاران خود می دهند. از سوی دیگر، چنان چه بخواهید قبل از سررسید، سپرده خود را برداشت کنید نرخ اعلام شده دچار شکست می شود، در حالی که صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، شکست نرخ ندارند و سرمایه گذار متناسب با روزهای حضور خود در صندوق، سود کسب خواهند کرد.

پس از ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی، می توان به سامانه معاملاتی مراجعه، نماد "اوصتا" را جست وجو و تعداد واحد مورد نظر را خریداری کرد.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صندوق اوصتا 500 هزار تومان است.

حسابرس و متولی صندوق همه فعالیت ها را رصد می کنند تا دقیقا مطابق قوانین و مقررات و اساسنامه و امیدنامه صندوق باشد .

بله. دارایی هر فرد در صندوق های سرمایه گذاری، همچون حساب های بانکی و سایر موارد جزء اموال اوست و در صورت فوت با طی کردن پروسه انحصار وراثت قابل انتقال به وراث است .